Профілактика ГРВІ та сезонних  вірусних захварювань.


З настанням холодної пори року створюються сприятливі умови для поширення збудників гострих респіраторних вірусних інфекцій, що призводить до зростання рівня захворюваності на ці інфекції, а також виникає загроза епідемії грипу. До групи гострих респіраторних вірусних інфекцій належить велика кількість вірусних захворювань, які перебігають з ураженням верхніх дихальних шляхів.

Джерелом зараження виступає хвора на ці інфекції людина, яка за один день може заразити близько ста інших людей. Зараження здорової людини відбувається при вдиханні мікрочастинок слизу та слини виділених хворим.

Застуда — інфекційне захворювання вірусного походження, що уражає верхні дихальні шляхи. Звичайну застуду із легкими симптомами лікують лише постільним режимом і рясним питтям протягом 3-5 днів. Лікування симптоматичне.

Профілактика застуди дуже проста:

·          Уникайте близького контакту з хворим;

·          Мийте руки. Часте миття рук допоможе захиститися від мікробів. Якщо поруч немає води та мила, використовуйте спреї для рук на спиртовій основі.

·          Намагайтеся не торкатися обличчя. На руках дуже багато мікробів. Торкаючись руками обличчя, ви збільшуєте шанси мікробів потрапити в організм через очі, рот та ніс.

·          Регулярно провітрюйте приміщення, ретельно очищайте та дезінфікуйте поверхні, до якої часто торкаєтеся вдома, на роботі або в навчальних закладах. Це особливо важливо, якщо у приміщенні перебуває хворий.

Існує міф, що «застуда на губах» виникає внаслідок переохолодження або стресу. Насправді, «застуду на губах» спричиняє герпесвірус (ГВЛ).   Більшість людей заражаються ГВЛ у віці до 5 років від батьків чи інших дітей. Тригером загострення може бути холод, ультрафіолет, механічне пошкодження нерву, тимчасове чи постійне порушення імунітету. Для профілактики герпесу на губах варто дотримуватись стандартних гігієнічних правил, а також вести здорових спосіб життя.

Тривале перебування на вулиці при низькій температурі повітря, а також обмежена рухливість, може призвести до переохолодження організму та спричинити застуду. Якщо ви плануєте довгий час перебувати на вулиці, подбайте про теплий та зручний одяг і взуття.
  Одягайтеся багатошарово: чим більше светрів та штанів, тим довше зберігатиметься тепло. Обов’язково одягайте шарфи та шапки, на руки – теплі рукавички, на ноги – шкарпетки. Якщо замерзнуть ноги – перехолодження не минути. Якщо у ваших планах, скажімо, рибалка, чи вам доведеться працювати на вулиці цілий день – краще одягнути на ноги спочатку вовняні шкарпетки, а зверху бавовняні. Вовна подразнює рецептори стопи, посилює кровообіг у ступнях і зігріває їх, а бавовна зберігає це тепло. Взуття повинно бути теплим, та в жодному разі не тісним.

У морози, перед виходом на вулицю, змазуйте шкіру жирним кремом – це захистить її від холоду. Губи змащуйте гігієнічною помадою. Через 1-1,5 години грійтесь у теплому приміщенні, або постійно рухайтесь, дбайте, щоб не промокло взуття. Допоможе зігрітись тепле молоко, чай із лимоном, але не кава.

ГРВІ (гостра респіраторна вірусна інфекція) це не одна хвороба, а ціла група гострих вірусних захворювань, що передаються повітряно-крапельним шляхом і уражають переважно верхні дихальні шляхи. Грип – це теж гостре вірусне інфекційне захворювання, що, втім, займає особливе становище в цій групі.

Грип характеризується появою гострого респіраторного синдрому з переважанням трахеобронхіту, вираженою інтоксикацією та гарячкою. Ці симптоми схожі зі звичайною ГРВІ, але, на відміну від менш небезпечного захворювання, грип може викликати доволі серйозні ускладнення у вигляді геморагічного набряку легень, серцевої недостатності. Іноді до інфікування вірусом приєднується бактеріальна інфекція у вигляді бронхіту або пневмонії.
Грип — це високозаразне вірусне захворювання з ризиком тяжких ускладнень та навіть смерті. Найчастішим ускладненням хвороби є пневмонія, яка може за 4-5 днів призвести до летальних наслідків. Серцева недостатність також нерідко розвивається внаслідок ускладнень грипу.

На грип не можна захворіти, переохолодившись або промочивши ноги. Джерелом інфекції є хвора людина. Особливо велика ймовірність захворіти на грип після контакту з людиною, яка знаходиться в активній стадії хвороби, в гарячковому стані. Інфікування може відбутися повітряно-краплинним шляхом або через предмети побуту. Перші симптоми інфікування грипом можуть проявитися в інтервалі від декількох годин до 3-4 днів після такого контакту.
В зимовий період традиційно спостерігається епідемічний підйом захворюваності на грип. Дуже важливо не займатись самолікуванням, а одразу звернутись до свого сімейного лікаря чи терапевта.

Вірус грипу має дуже високий ступінь агресивності, захворіти на нього може людина з будь-якої соціальної групи, будь-якого віку і статі. Однак імовірність захворіти на грип значно вища для дітей у віці від 6 місяців (до цього віку малюків бережуть антитіла мами, отримані малюком у період внутрішньоутробного розвитку); для людей похилого віку, а також для вагітних жінок. Доволі високу небезпеку становить грип і для людей, які часто хворіють на ГРВІ. Це пояснюється низьким рівнем імунітету і, як наслідок – низькою опірністю вірусу грипу.

Характерні клінічні ознаки ГРВІ: підвищення температури тіла, слабкість, загальне нездужання, біль голови, першіння чи біль у горлі, сухий кашель, нежить, утруднене дихання через ніс. Захворювання здебільшого починається гостро, з ознобу, відчуття жару, сильного болю голови, болю в очах. Турбує ломота в попереку, крижах, суглобах, м’язовий біль, порушується сон. Вже в перші години хвороби температура тіла сягає 39–40°С. Утруднюється дихання через ніс, обличчя стає одутлим, очі блищать. Загалом обличчя хворого нагадує обличчя заплаканої дитини. На другу добу хвороби з’являється сухий кашель, починає турбувати біль за грудниною При появі перших клінічних ознак хвороби необхідно зразу ж звернутися до лікаря. 

Профілактика захворювань на ГРВІ та грип включає комплекс заходів:

·          комфортний режим дня і якісний сон;  

·          прогулянки на свіжому повітрі;  

·          уникати стресів;  

·          загартовування;

·          заняття фізкультурою, спорт;  

·          відмова від шкідливих звичок (куріння і алкоголь).

Із метою профілактики грипу та інших ГРВІ в передепідемічний період необхідно вжити таких заходів: забезпечити всім членам сім’ї повноцінне харчування з високим вмістом вітамінів у природному вигляді; ввести в спосіб життя регулярні загартовувальні процедури; регулярно вживати загальнозміцнюючі та препарати цілеспрямованої імуностимулюючої дії.
Крім того, в період зростання захворюваності на грип необхідно запровадити такі зміни в спосіб життя: уникайте контакту з особами, які мають симптоми грипу, постарайтеся дотримуватися дистанції не менше 2 м; обмежте своє перебування в місцях великого скупчення людей; якомога частіше провітрюйте приміщення; намагайтеся не торкатися очей, носа, рота немитими руками; уникайте обіймів, поцілунків і рукостискань; прикривайте ніс і рот при чханні або кашлі одноразовою паперовою серветкою, яку одразу ж після використання треба викинути; частіше мийте руки (цього правила особливо важливо дотримуватися дітям, які дуже часто торкаються руками всього, що їх оточує).

Щоб захистити себе чи оточуючих від зараження слід користуватися одноразовими масками. Маскою повинна користуватися людина, яка доглядає за інфекційним хворим чи просто спілкується з ним, а хвора людина повинна використовувати маску лише в одному випадку: якщо їй доводиться перебувати серед здорових людей, не захищених масками. Маска ефективна, тільки якщо вона прикриває рот і ніс, її потрібно замінити, як тільки вона стане вологою чи забрудниться. Використані маски ні в якому разі не можна розкладати по кишенях чи сумках — їх потрібно одразу викидати у смітник.

Варто користуватися одноразовими паперовими серветками і рушниками — як після миття рук, так і для того, щоб прикрити обличчя під час кашлю, а також при нежиті. Використані серветки необхідно одразу викидати у смітник, оскільки вони також можуть стати джерелом зараження. Багаторазові серветки та рушники, особливо у громадських місцях, суттєво підвищують ризик зараження і широкого розповсюдження інфекції. У таких умовах в якості одноразових серветок можна використовувати туалетний папір.

Слід пам’ятати, що інфекція потрапляє в організм через рот, ніс та очі, яких ви час від часу торкаєтесь руками. Тими ж руками ви тримаєте гроші чи тримаєтесь за поручні, де кілька годин зберігаються в активному стані віруси і бактерії, що залишились від дотиків рук інших людей. Тому необхідно часто мити руки з милом або обробляти їх дезінфікуючим гелем із вмістом спирту.

Найкращим засобом, що забезпечує повноцінну та високоефективну профілактику захворювань та попередження епідемічних ускладнень з ГРВІ та грипу, є вакцинація. Щеплення не входить до списку обов’язкових. Щеплення від грипу рекомендується робити дітям у віці від 6-ти місяців, а також усім дорослим людям.

 

Дотримання цих правил суттєво підвищує Ваші шанси уникнути небезпечних захворювань і здатне зберегти здоров’я та життя Вам і людям, що знаходяться поруч з Вами